Organization

Chairs

A. Marco Saitta (Université Pierre et Marie Curie)

Riccardo Spezia (CNRS / Université d'Evry-val-d'Essonne)

Rodolphe Vuilleumier (Université Pierre et Marie Curie/ENS Paris)

International Scientific Committee

  • Hai-Qing Lin, Chair of C20 (Bejing Computational Science Research Center, China)
  • Joan Adler (Israel Institut of Technology, Israel)
  • Constantia Alexandrou (The Cyprus Institute, Cyprus)
  • Wanda Andreoni (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland)
  • Norbert Attig (Julich Supercomputing Center, Germany)
  • Stefano Baroni (Scuola Internazionale di Studi Superiori Avanzati, Trieste, Italy)
  • Sitangshu Bikas Santra (Indian Institute of Technology Guwahati, India)
  • Marc Etienne Brachet (Ecole Normale Supérieure de Paris, France)
  • Nithaya Chetty (National Research Foundation, South Africa)
  • Giovanni Ciccotti (Università di Roma "La Sapienza", Italy)
  • Pere Colet (Consejo Superior de Investigaciones Científicas, Spain)
  • Ronald Dickman (Federal University of Minas Gerais, Brasil)
  • Hans Fangohr (University of Southampton, UK)
  • Daan Frenkel (University of Cambridge, UK)
  • James Gubernatis (Los Alamos National Laboratory, USA)
  • Alex Hansen (Norvegian University of Science and Technology, Norway)
  • Suklyun Hong (Sejong University, South Korea)
  • Masatoshi Imada (University of Tokyo, Japan)
  • Barry M. Klein (University of California Davis, USA)
  • Werner Krauth (Ecole Normale Supérieure de Paris, France)
  • Georg Kresse (University of Vienna, Austria)
  • David P. Landau (University of Georgia, USA)
  • Richard Liska (Czech Technical University in Prague, Czech Republic)
  • Priya Mahadevan (S.N. Bose Natinal Center of Basic Sciences, India)
  • Michele Parrinello (ETH Zurch, Switzerland)
  • Purusattam Ray (The Institute of Mathematical Sciences, India)
  • Mathieu Salanne (Université Pierre et Marie Curie, France)
  • Anders W. Sandvik (Boston University, USA)
  • Lev Shchur (Russian Academy of Science, Russia)
  • Jianwei Sun (Temple University, USA)
  • Hideake Takabe (Osaka University, Japan)
  • Maria-Roser Valent (Univerity of Frankfurt, Germany)
  • Wei-Min Wang (Chinese Academy of Sciences, China)

Local Organizing Committee

  • Marc Baaden (CNRS / IPBC)
  • Silke Biermann (Ecole Polytechnique)
  • Lydéric Bocquet (CNRS / ENS Paris)
  • Marie-Laure Bocquet (CNRS / ENS Paris)
  • Matteo Cacciari (Université Paris Diderot)
  • Michele Casula (CNRS / Université Pierre et Marie Curie)
  • Philippe Depondt (Université Pierre et Marie Curie)
  • Frédéric Derue (CNRS / Université Pierre et Marie Curie)
  • Jean-Louis Dufresne (CNRS / Ecole Polytechnique)
  • Benjamin Fuks (Université Pierre et Marie Curie)
  • Marie-Pierre Gaigeot (Université d'Evry-Val-d'Essonne)
  • Paul Indelicato (CNRS / Université Pierre et Marie Curie)
  • Damien Laage (CNRS / ENS Paris)
  • Michele Lazzeri (CNRS / Université Pierre et Marie Curie)
  • Fabio Pietrucci (Université Pierre et Marie Curie)
  • Nicolas Rambaux (Université Pierre et Marie Curie/Observatoire de Paris)
  • Benjamin Rotenberg (CNRS / Université Pierre et Marie Curie)
  • Mathieu Salanne (Université Pierre et Marie Curie)
  • Emmanuel Trizac (Université Paris Sud)
  • Angela Vasanelli (Université Paris Diderot)
  • Pascal Viot (Université Pierre et Marie Curie)
  • Félix Werner (CNRS / ENS Paris)
Online user: 1